adósságrendező hitel - cofidis.hu

8 dolog, ami hatékonyan segíthet a hiteltartozásunk csökkentésében

A hiteltartozások terhe sok család és egyén számára jelenthet komoly kihívást, különösen hosszú távon. Magyarországon is sokan élnek a hitelfelvétel lehetőségével, olykor akár meggondolatlanul is, ami idővel veszélybe sodorhatja a pénzügyi stabilitást, biztonságot. Ilyen esetben sincs azonban minden veszve.

Ebben a cikkben megvizsgáljuk, milyen lépések és gyakorlatok segíthetnek, ha szeretnénk csökkenteni a hiteltartozásunkat vagy -tartozásainkat.

Ismerjük meg pontosan a helyzetünket!

Az első és legfontosabb lépés a tartozások csökkentésében az, hogy tisztában legyünk a pénzügyi helyzetünkkel. Ehhez egyértelműen látnunk kell, hogy mennyi tartozásunk van, és hogy pontosan milyen típusú hitelről, esetleg hitelekről van szó. Készítsünk ezekről egy részletes listát, beleértve a fennálló egyenlegeket, a havi törlesztőrészleteket, a kamatlábakat és a lejárati időket is!

Állítsunk össze egy költségvetést!

Egy alaposan kidolgozott költségvetés elkészítése elengedhetetlen a pénzügyi helyzetünk megértéséhez, mégis kevesen élnek a lehetőséggel. Ha mi szeretnénk egy kicsit tudatosabbak lenni – vagy éppen rá vagyunk kényszerítve, hogy azok legyünk –, akkor mindenképpen fogjunk hozzá! Ehhez határozzuk meg a havi bevételünket, bevételeinket, valamint a fix kiadásainkat! Nézzük meg, hogy melyek az alapvető szükségleteink, és hogy melyek azok a területek, ahová túl sok pénz megy el – kvázi feleslegesen. Ezután már könnyen priorizálhatunk, és megláthatjuk, hogy hol, mennyit tudunk spórolni.

Ha az alap már megvan, akkor megtehetjük azokat a lépéseket, amelyek segítenek egy kicsit félretenni, hogy a pénzt aztán a tartozások csökkentésére,

hitelrendezésre, előtörlesztésre fordíthassuk. A felesleges kiadások közé sorolhatjuk például a streaming-előfizetést, amit nem használunk, vagy éppen a rendszeres ételrendelést ahelyett, hogy néha inkább főznénk. Meglátjuk majd, hogy az ilyen apróságok is sokat jelentenek, és egy idő után észrevehetjük, hogy „jobban állunk” anyagilag.

Rendszerezzük a hiteleinket!

Ha több különböző hitelünk is van, akkor fontoljuk meg, hogy melyiket törlesztjük először. Általában érdemes a magasabb kamatlábú hiteleket először törleszteni, mivel ezek hosszú távon nagyobb anyagi terhet rónak ránk. Ha a fent említett módszerrel már elkezdtünk félretenni, akkor először ezeket a hiteleket egyenlítsük ki a pénz segítségével!

Kérjünk tanácsot!

Ha nem igazán vagyunk otthon a pénzügyekben, és tanácstalanok vagyunk a hiteleink kapcsán, vegyük igénybe egy független banki szakértő segítségét, de akár a hitelezőnket is felkereshetjük. Ne feledjük, hogy a pénzintézeteknek is ugyanaz az érdeke, mint nekünk: hogy visszakapják a hitelezett összeget. Éppen ezért gyakran hajlandók együttműködni, és elfogadhatóbb törlesztési feltételeket kínálni, vagy olyan megoldásokat, mint az adósságrendező hitel. Ilyen esetben mindig fontos az őszinteség és a proaktív kommunikáció.

Vegyünk fel egy hitelt!

Talán kontraproduktívnak tűnhet, de egyes esetekben épp ez jelenthet megoldást. Persze itt nem akármilyen hitelről van szó: az előző pontban már említettük az adósságrendező hitelt. Ha ilyen pénzügyi terméket veszünk igénybe, akkor egyrészt csökkenthetjük a havonta fizetett törlesztőrészletek mértékét, másrészt pedig egyszerűsíthetjük a hitelügyleteinket, mivel egyetlen hitellel kiválthatjuk az összes többit. Fontos kiemelni, hogy ezt a nem jelzálogalapú hitelek esetén lehet igénybe venni.

Keressünk mellékállást!

Előfordulhat, hogy a költségvetés elkészítése során arra jutunk, hogy nincsenek már „kallódó” forintjaink – ilyen esetben extra bevételre lehet szükségünk. Ilyenkor, ha csak átmenetileg is, de érdemes lehet egy mellékállást vállalni vagy más módon plusz pénzt keresni, például néhány nem használt ruhánk vagy bútorunk értékesítésével. Ha ezt lelkileg megterhelőnek is találjuk, ne feledjük, hogy csak átmeneti állapotról van szó, a legszorítóbb hitelek törlesztése után minden visszaállhat a megszokott rendbe.

Fejlesszük a tudatosságunkat!

A pénzügyekkel kapcsolatban nincs egyszerű dolgunk, hiszen ilyesmit – sajnos – nem tanítanak az iskolában. Bármikor megtehetjük azonban, hogy autodidakta módon tanulunk a pénzügyeinkről, és fejlesztjük pénzügyi tudatosságunkat. Ehhez ismerjük meg a hitelek működését, és próbáljuk meg elkerülni az olyan döntéseket, amelyek további tartozásokat eredményezhetnek és adósságspirálba taszíthatnak minket!

Legyünk türelmesek és kitartóak!

A tartozások csökkentése hosszú folyamat lehet, amihez kitartásra és türelemre van szükségünk. Ne csüggedjünk, ha lassan haladunk, és ne hagyjuk, hogy az elmaradt céljaink elkedvetlenítsenek minket. Lebegjen az a szemünk előtt, hogy a célunk abszolút megvalósítható – az említett lépések és gyakorlatok pedig sokat segíthetnek az úton. Ne feledjük, hogy a pénzügyi stabilitás és az adósságmentes élet érdekében elengedhetetlen az elhivatottság és a kitartás – ehhez pedig tartsuk szem előtt, hogy az állapotunk csak átmeneti!