Beindult a nyár, dübörög a szezon, és ahogy az lenni szokott, megint torlódik az M7-es. Mire számíthat az, aki útnak indul a kánikulában és az autópályán reked? Nem olyan régen még illegális trélerek cirkáltak az utakon, kihasználva a bajba jutottak magukra utaltságát, és egy szép összeg fejében autómentőnek beállítva magukat kihúzták a csávából a szerencsétlenül járt autósokat.
Veszélyes szituációban találhatjuk magunkat!
Nem mindegy, hogy mikor, hol és mennyi időt töltünk az adott szakaszon. Az autópályán veszélyesebb lerobbanni, mint egy mellékúton vagy egy településen. A dolgot tovább nehezíti, hogy nincs egy konkrét cím, amit megadhatunk az autómentőnek. Ebben viszont sokat segítenek a GPS koordináták, amikre nyugodtan támaszkodhatunk. A minőségi szolgáltatóknak nem okoz gondot a pályán történő mentés.
Nekünk viszont az a dolgunk, hogy betartsuk a balesetvédelmi előírásokat, amíg megérkezik a segítség. A gyakran 130 km/h-val elsuhanó autók könnyen okozhatnak balesetet, illetve mi is, ha ott ácsorgunk jelöletlenül az autópálya szélén. Ne feledjük, meleg van, nem is akármilyen. Mindenki siet, sokan nem figyelnek eléggé és elég egy pillanat, aztán meg is van az eredetinél még nagyobb baj.
Mit tegyünk, ha lerobbantunk az autópályán?
Semmiképp ne a közelben élő ismerősünktől kérjünk segítséget, hogy vontasson le a pályáról. Bár költséghatékonyabbnak tűnhet, ez annál veszélyesebb.
Inkább kapcsoljuk be a vészvillogót és próbáljunk meg a leállósávban megállni az útszélén, lehetőleg egy biztonságos helyen.
Ugye, minden sofőrnek ott van az autójában a láthatósági mellény. Ezt mindenképp vegyük fel, amikor kiszállunk a kocsiból.
Ne most próbáljuk meg bevetni az autószerelésről szóló ismereteinket. Ne matassunk a motorháztető alatt. Inkább az autó mögött, a szalagkorláton kívül, biztonságos távolságban helyezkedjünk el, amíg megérkezik a segítség.
Hívjunk autómentőt, abból is lehetőleg egy tapasztalt szolgáltatót, mint pl. a Blackjoe autómentés. Sokat számít a komoly tapasztalat ezen a téren és ez a szolgáltató belföldön, illetve külföldön is kiváló referenciákat tud felmutatni, ráadásul nonstop szolgálattal állnak a sofőrök rendelkezésére.
Valamilyen egyértelmű jelzést mindenképp érdemes keresni, ami segít megadni a pontos pozíciónkat. Még egy kilométerkő jelzése is segíthet ilyenkor, szóval maradjunk higgadtak és nézzünk körül mi segíthet abban, hogy megtaláljanak minket.
Sajnos előfordulhat, hogy baleset is történik. Ekkor az első, hogy a mentőket hívjuk és addig megpróbálunk elsősegélyt nyújtani a legjobb tudásunknak megfelelően.
Tanácsok, ha bajba kerülnénk és ha megelőznénk azt
Aztán vannak olyan dolgok, amiket egyáltalán nem javasolt tenni, ha az autópályán rekedtünk. Ilyen pl. az úton történő sétálás. Ne ott járkáljunk fel, s alá, miközben telefonálva próbálunk segítséget kérni.
Ne a gyorsítósávban álljunk meg! Bár olykor ez elkerülhetetlen, amennyire csak lehet, törekedjünk a megelőzésre. Ez úgy a legegyszerűbb, ha karbantartjuk az autót és ellenőrizzük, mielőtt hosszabb útra indulnánk.
Vessünk egy pillantást az akkura, a gumik állapotára, az olajszintre és más alapvető dolgokra. Így nagyobb az esélye annak, hogy nem kell igénybe vennünk az autópálya autómentést és biztonságosan célba érhetünk.